Prezentace elektrokol bývají na různých místech, tentokráte jsme navštívili vrch Vítkov na pražském Žižkově. Ten již toho zažil v historii dost, v roce 1420 zde Husité porazili Křižáky, což připomíná obrovská bronzová socha Jana Žižky. V novodobé historii je Vítkov známý funkcionalistickým památníkem našich legionářů, měl i temnější období, kdy se stal komunistickým mauzoleem, dnes je to především národní památník všech, kteří položili život za vlast. Vítkov ovšem také slouží jako klasický park. Je protkaný asfaltkami s prudkým sklonem, na zkoušení výkonu elektrokol jak dělaný. Takže jsme vyrazili na žižkovský kopec docela natěšeni porovnat si různé typy elektropohonů, které Easy Bike nabízí.

Zkušebním jízdám předcházela prezentace elektrokol přímo v budově památníku. Tiskovka se konala v kavárně v nejvyšším patře, kde je přímý vstup na střechu s nádhernou vyhlídkou. Na té byla umístěna kolekce Easy Bike 2019, kterou představil známý sportovní komentátor Petr Vichnar. Pak každý účastník obdržel přilbu a odkráčel si vyzkoušet elektrokola v praxi.

Pro testovací jízdy byla vyznačena speciální trať s dlouhým sjezdem a následným prudkým výjezdem zpět k památníku. I poměrně krátký úsek nám řekne hodně o síle elektropohonu, pokud máme před sebou takový krpál jako na Vítkově. Vyzkoušeli jsem postupně všechny zástupce daných kategorií. Nejvíce nám bylo sympatické městské fitness elektrokolo a skládačka. Ovšem nejsilnější stroje jsou ty se středovými pohony, pro které jsou ovšem hladké asfaltky příliš lehkou záležitostí. Do kopců jela všechna kola s pohonem výborně, samozřejmě zadní nábojové motory jsou oproti středovým slabší. Kdyby tohle viděl Jan Žižka, určite seskočí i z bronzového koně do sedla elektrokola.

To, že vstupuje na cyklistický trh obchodní řetězec, který se jinak specializuje na jiný segment, je dnes čím dále běžnější a budete si na to muset zvyknout. Auto Kelly má svých 84 prodejen po celé republice a ve všech jsou již dnes vidět elektrokola. K tomu má k dispozici 74 cykloservisů Auto Kelly plus další smluvní. Ten, kdo do oboru trošku „vidí“ a sleduje situaci, tak zaznamel, že letos někteří významní domácí výrobci elektrokol, místo aby dali přednost své značce, tak kompletují elektrokola pro řetezce. Jelikož kola s elektrickým pohonem nekupují jen tradiční cyklisté, otevřeli se pro firmy, jako Auto Kelly nové možnosti. Navíc tu máme elektrokola v zajímavých cenách, na které se nemusí čekat.

Trojice ebiků – od nejlepšího zprava..Egoist 1.0 se středovým pohonem Shimano E8010 na devětadvacítkách. Za ním Easy Bike Ego 2.0, Podobně koncipovaná devětadvacítka. ale na Bafangu. Třetí je ekonomická verze horského elektrokola, model Easy Bike Target 2.0 s integrovanou bateriií a pohonem v zadním náboji.