Stevens není značkou která by zasypávala trh novinkami, spíše inovuje své úspěšné modely. Elektrokola ovšem získávají na popularitě a roste potřeba dalších nových modelů. Jen pro představu, Stevens má na elektrokola speciální katalog i samostatné expozice na světových veletrzích. Celkem je k dispozici šestatřicet modelů v šesti základních kategoriích. Letos se inovovalo docela podstatně, takže vstupní model E-Wave dostal nový rám, který měly dříve jen vyšší řady ebiků Stevens. Je nyní dostupný v novém designu v pánské i dámské variantě. Na něj právě navazuje novinka 2019 v podobě ebiku E-Tremalzo. Samozřejmě opět pro e-bikery i e-bikerky samostatný model.

Ebiky zaujímají stále větší podíl z trhu jízdních kol, v poslední době jsou to právě horská kola s motorem, které zaznamenávají největší boom. Stevens sídlí v Německu a tak elektrokola musí být chtě nechtě technicky dokonalá. Výhodou je, že i ten nejníže postavený model disponuje velmi slušnými parametry. Pro legendu z Hamburku, kterou můžeme Stevens právem nazývat, jsou právě elektrokola střední třídy velmi důležitá z hlediska prodeje. E-Tremalzo je podobně koncipovaný jako nový E-Wave, má však na rozdíl od něj baterii s vyšší kapacitou.

Pevné XC biky určené do terénu jsou sdruženy do kategorie E-Hardtail. Připraveno je deset různých modifikací s pohony Bosch a Shimano, nic horšího Stevens nenabízí, žádné kompromisy v motorech, ani vybavení, jsou to zkrátka precizní mašiny vyrobené s německou důkladností. Kola jsou postaveny na robustních rámech a tlustých pláštích, se 120mm zdvihy vidlice. Daly by se tak dříve označit jako trailové hardtaily, v současnosti ale takhle koncipuje terénní elektrokola hodně výrobců, protože v terénu se s nimi takto více vyřádíme. Hendikep hmotnosti navíc lehce smázne síla motoru v nejslabším režimu. První pětice elektrických hardtailů Stevens je tedy čistě plusková – více trailová, na širších gumách, no a ta druhá levnější je o kousek krotší, i když o pláštích šířky 2.6“ můžeme také uvažovat jako o drtiči terénu.

Takže začněme rámem, ten ani u ebiků nesmíme nikdy podcenit. E-Tremalzo dostal rám z vyšších řad, robustní konstrukci svařenou z materiálu Al 6061, který je v méně namáhaných místech dvakrát zeslabován. Jde o relativně lehký rám se speciální ebikovou geometrií. Vyššími řídítky pro bezpečné sjezdy, komfortní jízdu za všech okolností a extra zešikmenou horní trubkou. Celkově je tento ebike kratší, čímž se eliminuje delší zadní stavba, která je u elektrokol kvůli umístění motoru nutností. Horní trubka a zadní vzpěry na sebe navazují ve stejném sklonu. E-Tremalzo umožňuje velmi snadný nástup do sedla i celkovou manipulaci. V přední části je rám patřičně zpevněn. Vzpěry zadní vidlice jsou esovitě tvarovány. V případě dámské verze je to vše ještě patrnější ve smyslu přizpůsobení se ženské anatomii.

E-Tremalzo pohání krom vašich nohou nejsilnější klasika od Bosche s točivým momentem až 75 Nm. Kdo jednou zkusil Performance CX, obvykle u toho i zůstane. Bosch dokáže nabídnout opravdu velmi kultivovanou sílu, u které budete mít pocit, jako kdyby vycházela z vás a ne z motoru. Chytrá elektronika, rychlý procesor a dobře fungující torzní sensor přesně nastaví sílu pohonu, dle momentální situace. Nebudete tak ničím omezeni, krom kapacity baterie, která je u tohoto modelu maximálních 13,4 Ah/ 500 Wh. Rám je velmi výrazně tvarován hydroformingem, což znamená pro baterii velmi pevné uložení s částečnou integrací.

Nové modely Stevens mají již ovládací LCD panel s tlačítky v nejnovější kompaktní verzi na levé straně řídítek. Toto řešení je ergonomičtější, přehlednější, designově lepší, prostě celkově vychytanější. Však také původní LCD panel na středu představce Bosch vyráběl beze změn několik let.

Abychom si užili výkonu motoru za všech podmínek, je kolo vybaveno kvalitní odpruženou vidlicí SR Suntour XCR34 LO se zdvihem 120mm. Komfortní a stabilní jízdě ve stopě napomáhají kvalitní německé pláště Schwalbe Smart Sam s XC vzorkem. Rozměr je 27.5×26“. Účinné hydraulické kotoučové brzdy Shimano jsou vybaveny kotouči o průměru 180mm. Řadící systém je devítirychlostní, v režii značky Shimano. K dispozici jsou čtyři velikosti, 14-20“. E-Tremalzo se již prodává za cenu 70 190 Kč Elektrokolo si můžete zakoupit například zde

Text a foto: M.Koukal

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here