Nejznámější slovo vázající se ke skládacími kolům je Dahon. Můžeme si tu hrát na britské, americké a kdoví jaké legendy, ale na tomto faktu nic nezměníme. Dahon jistě nebyl první skládačkou světa, ale udělal z ní celosvětový fenomén.

Vědci bývají různých povah, jedni, kteří zůstávají celý život v zajetí svých výzkumů a pak ti ambiciozní, kteří nebudou nikdy spokojeni. Dr. David Hon pracoval ve firmě Hughes Aircraft Corporation v Kaliforni v roce 1972 jako astrofyzik se specializací na laserovu technologii. Byl tehdy vedoucím celé sekce a hlavním fyzikem v oboru. Po dvou letech výzkumů s vědomím, že laserová jaderná fůze nebude asi nikdy jako energetické řešení využita, Dr.Hon nabývá pocita, že jeho práce pozbývá smyslu. V roce 1975 přišla celosvětová ropná krize a to doktora nahlodalo tolik, že začal přemýšlet o alternativní dopravě vlastní silou. To už byl jen krůček k tomu, aby na pauzák načtrnul svůj velkolepý vynález. V roce 1980 představuje své skládací minikolo a nechává ho hned 7x patentovat. V roce 1981 zapojuje David do byznysu i svého bratra Henryho a ten se začíná starat o distribuci.

Dr.Hon odjíždí v roce 1982 na Tchajwan budovat svou první továrnu na skládací kola. Do začátku sehnal dva miliony dolarů od příznivců alternativní dopravy, i dneska by to byl velmi slušný „start up“. O rok později už jede seriová výroba, 6000 kol za půl roku. Jen tak pro zajímavost v roce 1995 už je to 600 000 skládaček ročně a firma Dahon se zapisuje do Guinnessovy knihy rekordů jako největší světový výrobce skládacích kol. Účelem článků je představit legendární skládačku Hon Convertible, kterou jsme před lety nafotili při příležitosti firemního výročí Dahonu a tak se jí budeme trochu věnovat místo dalších historických dat.

Hon Convertible se stal celosvětovým hitem osmdesátých let. Byl vyrobem z nerezové oceli a řazení obstarával tří rychlostní náboj Sturmey Archer v zadním kole. Ve složeném stavu měla skládačka rozměr 68,5x24x43cm. Hmotnost byla 12,7 kg. Nechyběly ani díly z alu slitiny jako ráfky, řídítka, sedlovka atd. Kola měl Convertible rozměru 16x 1,75, drátů bylo na každém kole 36. Tato skládačka se úspěšně prodává i dnes jako ojetá, je stále populární a většinou i plně funkční

Text a foto M.Koukal, Dahon