Většinu cyklo doplňků kupujeme především z praktického hlediska. Krom technických parametrů si všímáme i vzhledu a ten je při koupi neméně důležitý, i když si to někdy ani neuvědomujeme . V případě holandské značky Basil hraje design dost podstatnou roli, některé produkty vypadají stejně jako špičkové módní zboží, stále však jde o propracované cyklistické doplňky, jen jim Basil umí vdechnout vlastní život. Tím se zcela vymyká běžné cyklistické produkci a je nepřehlédnutelný.
Holandská značka Basil datuje svůj vznik rokem 1974 a má k tomu i vlastní příběh, kdy Ine van Dam vstoupila do obchodu s koly Nico van Balverena. Chtěla si zakoupit proutěný košík na svůj bicykl. Dostala koš osobně navržený a vyprodukovaný prostřednictvím Nica dle jejich požadavků. Byl to speciální proutěný koš ve tvaru dvojice postranních brašen na zadní nosič. Tomu pak vnukla Ine myšlenku více se věnovat vlastní produkci. Nico začal tedy se svou značkou, která se později přejmenovala na Basil. Od roku 1980 začíná dovážet také kovové koše z bývalé Jugoslávie, aby rozšířil nabídku. V roce 1992 už byla společnost tak velká, že si nechala postavit nové skladovací a výrobní prostory ve městě Ulft, kam se později přestěhovalo i vedení firmy. V roce 2001 převzali společnost Basil oba synové původního zakladatele.
V roce 2005 představuje firma svou první pestrobarevnou brašnu Jasmine, ta se stala doslova hitem. O rok později získává Basil prestižní cenu FietsRAI Innovation Award z systém BasSolid. Jedná se o upínací systém pro koše, který je kompatibilní na jakýkoli typ i značku nosiče. Firma dále expanduje, v roce 2009 jí řetězec Halfords označil za svého Dodavatel roku. O rok později byl Basil zařazen do prestižní knihy o designu Het Trend Book, je jednou ze sto padesáti společností uvedené v této ceněné publikaci. V roce 2016 oslavil Basil čtyřicetileté výročí. Letos jsme navštívili expozici značky na veletrhu Eurobike a obdivovali velmi vkusně navrženou kolekci cyklistického oblečení, která skvěle doplňuje známý program brašen, nosičů a doplňků. Díky firmě JMC Trading se od roku 2018 můžeme s produkty Basil setkávat také v České republice.
Basil Commuter Carrier
Nosič vyvinutý pro nejvíce rostoucí cílovou skupinu – každodenní dojíždění do práce prostřednictvím elektrokola. Jedná se o extra pevný nosič, který vyhovuje i standardům Speed Pedelec. Byl vyvinut ve spolupráci se značkami Spanninga, Tracefy, Massload a MIK, každá je specialistou v oboru, který má něco společného s tímto nosičem. Nosič nabízí nový způsob zavěšení brašny s nastavitelným úhlem, takže se vyvarujete možného dotyku zavazadla s vašimi patami. Další specialitou je odpružení nosiče, což je dobré třeba pro převoz elektroniky. Commuter Carrier má zabudovaný GPS modul, což je dobré pro identifikaci kola v případě krádeže. Komunikovat dokáže přes WiFi i GSM. Nosič má speciální integrované osvětlení. To využívá technologii CLT (Contour Lighting). Úzké světlo kopíruje tvar nosiče a je viditelné i do stran, vyniká vylepčeným rozptylem světla a vychází z automobilového průmyslu. Dost podstatná je kompatibilita, Commuter Carrier je vlastně otevřená platforma nosiče, který je pak kompatibilní s brašnami různých značek. Jedná se o tzv integrované adaptéry MIK.
Basil Magnolia
Oblíbená řada dámských brašen s motivy květů je k dispozici v několika atraktivních barvách. Jsou ušity z voděodolného polyesteru, upevňují se pomocí háčků (Hook-On systém). Nechybí ramenní popruh, reflexní prvky atd.
Basil Cyclist Rainwear
„Doufám, že dnes prší“, tímto nekonvenčním sloganem Basil představil na veletrhu Eurobiku 2019 svou novou kolekci cyklo oblečení do deště. Všechno oblečení je stoprocentně nepromokavé, prodyšné a neuvěřitelně stylové – za tím si představme velmi decentní odstíny šedé, khaki zelené a modré atd, outfit, který působí hodně retro, ovšem z těch nejlepších materiálů. Důraz byl kladen na střih a volnost pohybu, zajímavé jsou také výškově nastavitelné kapuce, pod které schováte i přilbu. Společná pro celou kolekci je velice jemná na povrchu matná tkanina navržena ve skandinávském stylu. Materiálu T-Fabric nechybí samozřejmě reflexní prvky. Prodyšnost oblečení se pohybuje kolem 5000 MPV, voděodolnost pak 5000 WP. Hodnota vodního sloupce 5000mm je pro cyklistiku plně dostačující.
Text a foto M.Koukal/Basil